Harry Potter vinder Olivier-priser - vinderliste i fuld | DK.rickylefilm.com
Varemærkerne

Harry Potter vinder Olivier-priser - vinderliste i fuld

Harry Potter vinder Olivier-priser - vinderliste i fuld

Bedøve! Harry Potter & Den forbandede barn bryder Olivier Udmærkelser optegnelser

Læs den fulde liste over vindere fra en magisk nat for vores foretrukne guiden ⚡️

Harry Potter og Forbandet Child brød britiske teater optegnelser om søndag aften ved at vinde ni ud af sine 11 nomineringer ved de Olivier Awards - slå tidligere vindere Matilda og Den mystiske sag om hunden i natten som havde syv hver at blive den største vinder i Oliviers historie.

Noma Dumezweni og Anthony Boyle (billedet) vandt bedste mandlige birolle og skuespiller i en Play for deres roller som Hermione og Scorpius, mens Jamie Parker vandt bedste skuespiller i en Play for at spille Harry Potter.

Forbandet Child tog også Best Play, og priser for lyde, lys, kostumer og scenografi, og bedste instruktør for John Tiffany.

"Effekten af ​​fantasi er uendelig," Tiffany sagde i sin takketale. "Vi har brug for det nu mere end nogensinde."

load...

Det var en fantastisk aften for britisk teater med andre højdepunkter, herunder Billie Piper vindende bedste skuespillerinde for Yerma, den fremragende Groundhog Day tage Bedste Musical, og Kenneth Branagh bliver hædret for sit enestående bidrag.

Ceremonien fandt sted i Royal Albert Hall, hvor A-liste gæster inkluderet Game of Thrones stars Kit Harington og Rose Leslie.

Listen Olivier Awards vindere

Bedste skuespiller i en birolle i en musical
Adam J Bernard for Dreamgirls på Savoy Theatre

Bedste skuespillerinde i en birolle i en musical
Rebecca Trehearn for Show Boat i New London Theatre

Enestående præstation i musik
School Of Rock the Musical - Tre børns bands, der spiller instrumenter lever hver nat i New London Theatre

Bedste ny dans produktion
Betroffenheit af Crystal Pite og Jonathon Young på Sadler Wells

load...

Enestående præstation i dans
English National Ballet for at udvide de mange forskellige deres repertoire med Giselle, og hun sagde på Sadler Wells

Bedste underholdning og familie
De røde sko på Sadler Wells

Bedste teater koreograf
Matthew Bourne for De røde sko på Sadler Wells

Bedste musikalske vækkelse
Jesus Christ Superstar på Regents Park Open Air Theatre

Bedste skuespiller i en musical
Andy Karl for Groundhog Day på The Old Vic

Bedste skuespillerinde i en musikalsk
Amber Riley for Dreamgirls på Savoy Theatre

Bedste genoplivning
Yerma på Young Vic

Bedste nye komedie
Vores Ladies of Perpetual undsætning på Nationalteatret - Dorfman

Fremragende præstation i et affilieret teater
Rotterdam Trafalgar Studios 2

Bedste lysdesign
Neil Austin til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste lyddesign
Gareth Fry til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste kostume design
Katrina Lindsay til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste scenografi
Christine Jones til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste skuespiller i en birolle
Anthony Boyle til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste skuespillerinde i en støttende rolle
Noma Dumezweni til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste nye opera produktion
Akhnaten i London Coliseum

Enestående præstation i opera
Mark Wigglesworth for hans ledende af Don Giovanni og Lulu i London Coliseum

Bedste skuespiller
Jamie Parker til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste skuespillerinde
Billie Piper for Yerma på Young Vic

Bedste instruktør
John Tiffany til Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste nye spil
Harry Potter og forbandet barn på Palace Theatre

Bedste nye musikalske
Groundhog Day på The Old Vic

Særlig pris
Sir Kenneth Branagh

load...