Kritikernes Choice Awards 2018 vinderliste og nyheder | DK.rickylefilm.com
Begivenheden

Kritikernes Choice Awards 2018 vinderliste og nyheder

Kritikernes Choice Awards 2018 vinderliste og nyheder

Kritikere Choice Awards 2016: Den fulde vindere liste!

Sidste nat i LA det var kritikerne Choice Awards - en nat, der er en god indikator for hvem kan vinde ved Oscar-uddelingen.

Hvis der er en pris for den sødeste takketale, bør det gå til 9-årige Room skuespiller, Jacob Tremblay, der stjal showet i aftes.

Da han tog sin takketale for bedste unge skuespiller, den canadiske havde publikum alle i ærefrygt med sin søde takketale.

Ligesom en sand gent, han roste sine kolleger nominerede og han afslørede, at han ville sætte sin nye pris i højsædet i hans soveværelse - lige ved siden af ​​hans skattede Millennium Falcon.

"Det er super cool. 'Det er den bedste dag i mit liv.' Sagde han.

"Jeg vil først sige tak til alle de kritikere, der har stemt på mig. Det skal være en super hård stemme på grund af alle de andre store aktører i denne kategori."

load...

Velsigne.

Han takkede også støbte og besætning, og bemærker: "Jeg tror, ​​at vi arbejder sammen lavet denne film kommer rigtigt og denne pris ikke bare gå til mig for det, det går til alle jer så godt"

Han sluttede sin tale med at sige: ". Jeg vil bare takke mine forældre, jeg elsker dem meget"

Aww.

Her os den fulde liste over vindere fra 2016 Critics' Choice Awards...

FILM

Bedste film The Big Short Bridge of Spies Brooklyn Carol Mad Max: Fury Road Martian Den Revenant Room Sicario Spotlight - VINDER

Bedste skuespiller Bryan Cranston - Trumbo Matt Damon - Den Martian Johnny Depp - Sort Mass Leonardo DiCaprio - Den Revenant - VINDER Michael Fassbender - Steve Jobs Eddie Redmayne - Den danske pige

Bedste skuespillerinde Cate Blanchett - Carol Brie Larson - Room - WINNER Jennifer Lawrence - Joy Charlotte Rampling - 45 Years Saoirse Ronan - Brooklyn Charlize Theron - Mad Max: Fury Road

load...

Bedste mandlige birolle Paul Dano - Kærlighed & Mercy Tom Hardy - Den Revenant Mark Ruffalo - Spotlight Mark Rylance - Bridge of Spies Michael Shannon - 99 Homes Sylvester Stallone - Creed - VINDER

Bedste kvindelige birolle Jennifer Jason Leigh - den hadefulde Eight Rooney Mara - Carol Rachel McAdams - Spotlight Helen Mirren - Trumbo Alicia Vikander - Den danske pige - VINDER Kate Winslet - Steve Jobs

BEDSTE unge skuespiller / skuespiller Abraham Attah - Beasts af No Nation RJ Cyler - Mig og Earl og den døende pige Shameik Moore - Dope Milo Parker - Mr. Holmes Jacob Tremblay - Room - VINDER

BEDSTE AT LEVE ENSEMBLE The Big Short den hadefulde Otte Spotlight - WINNER Straight Outta Compton Trumbo

Bedste instruktør Todd Haynes - Carol Alejandro González Iñárritu - Den Revenant Tom McCarthy - Spotlight George Miller - Mad Max: Fury Road - WINNER Ridley Scott - Den Martian Steven Spielberg - Bridge of Spies

Bedste originale manuskript Matt Charman og Ethan Coen & Joel Coen - Bridge of Spies Alex Garland - Ex Machina Quentin Tarantino - den hadefulde Eight Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley - Inside Out Josh Singer og Tom McCarthy - Spotlight - VINDER Bedste filmatisering Charles Randolph og Adam McKay - The Big Short - WINNER Nick Hornby - Brooklyn Drew Goddard - Den Martian Emma Donoghue - Room Aaron Sorkin - Steve Jobs

Bedste fotografering Carol - Ed Lachman den hadefulde Otte - Robert Richardson Mad Max: Fury Road - John Seale Mars - Dariusz Wolski Den Revenant - Emmanuel Lubezki - WINNER Sicario - Roger Deakins

BEDSTE PRODUKTION DESIGN Bridge of Spies - Adam Stockhausen, Rena DeAngelo Brooklyn - François Séguin, Jennifer Oman og Louise Tremblay Carol - Judy Becker, Heather Loeffler Den danske pige - Eve Stewart, Michael Standish Mad Max: Fury Road - Colin Gibson - VINDER Mars - Arthur Max, Celia Bobak

BEDSTE REDIGERING The Big Short - Hank Corwin Mad Max: Fury Road - Margaret Sixel - VINDER Mars - Pietro Scalia Den Revenant - Stephen Mirrione Spotlight - Tom McArdle

BEDSTE kostume design Brooklyn - Odile Dicks-Mireaux Carol - Sandy Powell Askepot - Sandy Powell Den danske pige - Paco Delgado Mad Max: Fury Road - Jenny Beavan - VINDER

Bedste hår og makeup Black Mass Carol Den danske pige den hadefulde Otte Mad Max: Fury Road - VINDER Den Revenant

Bedste visuelle effekter Ex Machina Jurassic World Mad Max: Fury Road - WINNER Mars Den Revenant The Walk

BEDSTE tegnefilm Anomalisa The Good Dinosaur Inside Out - VINDER Den Peanuts Movie Shaun fårene Movie

BEDSTE actionfilm Furious 7 Jurassic World Mad Max: Fury Road - VINDER Mission Impossible: Rogue Nation Sicario

Bedste skuespiller i en actionfilm Daniel Craig - Spectre Tom Cruise - Mission Impossible: Rogue Nation Tom Hardy - Mad Max: Fury Road - WINNER Chris Pratt - Jurassic World Paul Rudd - Ant-Man

BEDSTE skuespiller i en actionfilm Emily Blunt - Sicario Rebecca Ferguson - Mission Impossible: Rogue Nation Bryce Dallas Howard - Jurassic World Jennifer Lawrence - The Hunger Games: Mockingjay - Del 2 Charlize Theron - Mad Max: Fury Road - VINDER

Bedste komedie The Big Short - VINDER Inside Out Joy Sisters Spy Trainwreck

Bedste skuespiller i en komedie Christian Bale - The Big Short - WINNER Steve Carell - The Big Short Robert De Niro - praktikanten Bill Hader - Trainwreck Jason Statham - Spy

BEDSTE skuespiller i en komedie Tina Fey - Sisters Jennifer Lawrence - Joy Melissa McCarthy - Spy Amy Schumer - Trainwreck - WINNER Lily Tomlin - Bedstemor

BEDSTE SCI-FI / gyserfilm Ex Machina - VINDER Det følger Jurassic World Mad Max: Fury Road Martian

Bedste udenlandske film The Assassin Goodnight Mommy Mustang Anden Mor Søn Saul - VINDER

Bedste dokumentarfilm Amy - VINDER Cartel Land Går Clear: Scientologi og Prison af Tro han kaldte mig Malala The Look of Silence Hvor at invadere Næste

Bedste sang Fifty Shades of Grey - "Love Me Like You Do" Furious 7 - "See You Again" - VINDER The Hunting Ground - "Til det sker for dig" Kærlighed & Mercy - "En slags kærlighed" Specter - "Writing er på Wall" unge - "Simple Song # 3"

Bedste score Carol - Carter Burwell den hadefulde Otte - Ennio Morricone - VINDER Den Revenant - Ryuichi Sakamoto og Alva Noto Sicario - Johann Johannsson Spotlight - Howard Shore

TELEVISION

Bedste skuespiller i en komedie SERIE Anthony Anderson - Black-ish - ABC Aziz Ansari - Master of None - Netflix Will Forte - The Last Man on Earth - Fox Randall Park - Frisk fra båd - ABC Fred Savage - The Grinder - Fox Jeffrey Tambor - Gennemsigtig, Amazon - VINDER

Bedste skuespiller i en dramaserie Hugh Dancy - Hannibal - NBC Rami Malek - Mr. Robot - USA - WINNER Clive Owen - The Knick - Cinemax Liev Schreiber - Ray Donovan - Showtime Justin Theroux - Den Madrester - HBO Aden Young - Afhjælp - Sundance

Bedste skuespiller i en film produceret for fjernsynet eller begrænset serie Wes Bentley - American Horror Story: Hotel - FX Networks Martin Clunes - Arthur & George - PBS Idris Elba - Luther, BBC America - WINNER Oscar Isaac - Vis mig en Hero - HBO Vincent Kartheiser - Saints & Strangers - National Geographic Channel Patrick Wilson - Fargo - FX Networks

BEDSTE skuespiller i en komedie SERIE Rachel Bloom - Crazy ekskæreste, CW - WINNER Aya Cash - Du er den værste - FX Networks Wendi McLendon-Covey - De Goldbergs - ABC Gina Rodriguez - Jane Jomfru - CW Tracee Ellis Ross - Sort-ish - ABC Constance Wu - Frisk fra båd - ABC

BEDSTE skuespiller i drama Shiri Appleby - Unreal - Lifetime Carrie Coon - Den Madrester - HBO - WINNER Viola Davis - Hvordan at slippe afsted med mord - ABC Eva Green - Penny Dreadful - Showtime Taraji P. Henson - Empire - Fox Krysten Ritter - jessica Jones - Netflix

Bedste Skuespillerinde i en film produceret for fjernsynet eller begrænset serie Kathy Bates - American Horror Story: Hotel - FX Networks Kirsten Dunst - Fargo, FX Networks - WINNER Sarah Hay - Flesh and Bone - Starz Alyvia Alyn Lind - Dolly Partons Coat of Many Colors - NBC Rachel McAdams - True Detective - HBO Shanice Williams - The Wiz live! - NBC

BEDSTE komedieserie Sort-ish - ABC Catastrophe - Amazon Jane Jomfru - CW Master of None - Netflix - VINDER The Last Man on Earth - Fox Gennemsigtig - Amazon Du er de værste - FX Networks

BEDSTE dramaserier Empire - Fox Mr. Robot - USA - WINNER Penny Dreadful - Showtime Afhjælp - Sundance The Knick - Cinemax Den Madrester - HBO Unreal - Lifetime

Bedste guest skuespiller / skuespiller i en komedie SERIE Ellen Burstyn - Mor - CBS Anjelica Huston - Gennemsigtig - Amazon Cherry Jones - Gennemsigtig - Amazon Jenifer Lewis - Sort-ish - ABC Timothy Olyphant - The Grinder, Fox - VINDER John Slattery - Wet Hot American Sommer: Første dag i Camp - Netflix

Bedste guest skuespiller / skuespiller i drama Richard Armitage - Hannibal - NBC Justin Kirk - Manhattan - WGN Amerika Patti Lupone - Penny Dreadful - Showtime Margo Martindale - The Good Wife, CBS - VINDER Marisa Tomei - Empire - Fox BD Wong - Mr. Robot - USA

Bedste film produceret for fjernsynet eller begrænset serie Childhood End - SyFy Fargo - FX Networks - VINDER Luther - BBC America Saints & Strangers - National Geographic Channel Show Me en Hero - HBO Den Wiz Live! - NBC

Bedste mandlige birolle i en komedie SERIE Andre Braugher - Brooklyn Nine-Nine, Fox - VINDER Jaime Camil - Jane Jomfru - CW Jay Duplass - Gennemsigtig - Amazon Neil Flynn - The Middle - ABC Keegan-Michael Key - Playing House - USA Mel Rodriguez - Kom On - HBO

Bedste mandlige birolle I EN dramaserier Clayne Crawford - Afhjælp - Sundance Christopher Eccleston - Den Madrester - HBO Andre Holland - The Knick - Cinemax Jonathan Jackson - Nashville - ABC Rufus Sewell - Manden i den store fæstning - Amazon Christian Slater - Mr. Robot , USA - VINDER

Bedste mandlige birolle i en film produceret for fjernsynet eller begrænset serie David Alan Grier - Den Wiz Live! - NBC Ne-Yo - Den Wiz Live! - NBC Nick Offerman - Fargo - FX Networks Jesse Plemons - Fargo, FX Networks - WINNER Raoul Trujillo - Saints & Strangers - National Geographic Channel Bokeem Woodbine - Fargo - FX Networks

Bedste kvindelige birolle i en komedie SERIE Mayim Bialik - The Big Bang Theory, CBS - VINDER Kether Donohue - Du er den værste - FX Networks Allison Janney - Mor - CBS Judith Light - Gennemsigtig - Amazon Niecy Nash - Kom On - HBO Eden Sher - The Middle - ABC

Bedste kvindelige birolle I EN dramaserier Ann Dowd - Den Madrester - HBO Regina King - Den Madrester - HBO Helen McCrory - Penny Dreadful - Showtime Hayden Panettiere - Nashville - ABC Maura Tierney - Den Affair - Showtime Constance Zimmer - uvirkeligt, Lifetime - VINDER

Bedste kvindelige birolle i en film produceret for fjernsynet eller begrænset serie Mary J. Blige - Den Wiz Live! - NBC Laura Haddock - Luther - BBC America Cristin Milioti - Fargo - FX Networks Sarah Paulson - American Horror Story: Hotel - FX Networks Winona Ryder - Vis mig en Hero - HBO Jean Smart - Fargo, FX Networks - VINDER

BEDSTE ANIMATION SERIES Bobs Burgers - Fox BoJack Horseman, Netflix - VINDER South Park - Comedy Central Star Wars Rebels - Disney XD The Simpsons - Fox

BEDSTE reality show - KONKURRENCE Hakket - fødevarer netværk Face Off - SyFy Masterchef Junior - Fox Survivor - CBS The Amazing Race - CBS The Voice, NBC - VINDER

Bedste reality show vært Ted Allen - Hakket - Food Network Phil Keoghan - The Amazing Race - CBS James Lipton - Inside The Actors Studio, Bravo - VINDER Jane Lynch - Hollywood Game Night - NBC Jeff Probst - Survivor - CBS Gordon Ramsay - Hells Kitchen - Fox B

BEDSTE STRUKTURERET reality show Antikviteter Roadshow - PBS Inside The Actors Studio - Bravo MythBusters - Discovery Project Greenlight - HBO Shark Tank, ABC - VINDER Undercover Boss - CBS

BEDSTE talkshow Jimmy Kimmel Live-! - ABC Sidste uge I aften med John Oliver, HBO - VINDER The Daily Show med Jon Stewart - Comedy Central The Graham Norton Show - BBC America The Late Late Show med James Corden - CBS The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - NBC

BEDSTE ustruktureret reality show Anthony Bourdain: Dele Ukendt, CNN - WINNER Cops - Spike Deadliest Catch - Discovery intervention - A & E Naked and Afraid - Discovery Pawn Stars - Historie

load...